کارتن لمینتی
آموزشی

کارتن لمینتی چیست و انواع آن کدامند و چه کاربردهایی دارند؟

4.7/5 - (27 امتیاز)
  • 826 بازدید
فاطمه نوری ۱۴۰۱/۰۳/۲۳

همه‌ی ما می‌دانیم که امروزه چاپ و بسته بندی کالاها نقش بسیار موثر و چشم‌گیری در عرضه و فروش کالا دارد. کارتن مقوایی یکی از رایج‌ترین و به صرفه‌ترین نوع بسته بندی است که امروزه اکثر کالاها در آن بسته بندی می‌شوند و به دست مصرف کننده می‌‌رسند اما کارتن لمینتی یکی از لوکس‌ترین و خاص‌ترین نوع بسته بندی است که معمولا برای بسته بندی کالاهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد که با چاپ‌های رنگارنگ می‌تواند نقش بسیار بالایی در افزایش فروش کالا داشته باشد.

ما در این مقاله از وبلاگ شرکت کارتن سازی مسعود می‌خواهیم در خصوص این‌که:

کارتن لمینتی چیست؟

انواع کارتن لمینتی؟

معایب و مزایای کارتن لمینتی چیست؟

تفاوت کارتن لمینتی با کارتن معمولی چیست؟

نوع مصارف کارتن لمینتی چیست؟

و… صحبت کنیم.

 

کارتن لمینتی چیست؟

در واقع لمینت عبارت است از قرار دادن یک سطح بر روی سطح دیگر اما در صنعت کارتن سازی لمینت به چسباندن یک لایه مقوایی بر روی یک لایه کارتنی است.

در واقع می‌توان گفت از چسباندن دو لایه مقوا که لایه‌ی رویی معمولا از مقوای پشت طوسی و لایه‌ی زیرین از جنس ورق کارتن (۲لایه، ۳لایه یا ۵لایه) می‌باشد، کارتن لمینتی تشکیل می‌شود که معمولا برای مصارف بالای ۷۰۰ گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع لمینت براساس فرآیند ساخت و اجرا کدام‌اند؟

لمینت یکی از مراحل مهم در ساخت یک جعبه یا کارتن فانتزی می‌باشد، نوع و کیفیت چسب لمینت تاثیر بسزایی در دوام و ماندگاری جعبه دارد و از این رو برای ساخت کارتن لمینتی و جعبه لمینتی از دو دستگاه لمینت سرد و گرم استفاده می‌شود که در ادامه توضیح مختصری از آن‌ها ارایه خواهیم داد:

لمینت سرد:

در صنعت کارتن سازی از دستگاه لمینت سرد برای کارتن سینگل (یک لا)، ۳لا و ۵لا به وسیله چسب سیلیکات در عرض‌های مختلف به صورت رول و شیت استفاده می‌گردد. لازم به ذکر است که در برخی بسته‌بندی‌ها به‌جای چسب سیلکات از چسب سلفون یا صحافی نیز استفاده می‌شود.

لمینت گرم:

دستگاه لمینت گرم برای ساخت انواع کارت ویزیت، پوستر، منو رستوران‌ها، کارت هدیه و… از سایز کوچک تا ابعاد بزرگتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

انواع لمینت براساس نوع و جنس لمینت کدام‌اند؟

کارتن‌ها و جعبه‌های لمینتی انواع و جنس‌های مختلفی دارند که  متناسب با نوع بسته‌بندی و نیاز مصرف کننده چاپ و تولید می‌شوند که عبارتند از:

لمینت مات:

این نوع لمینت همان‌طور که از نامش پیداست، پوششی مات و تخت برروی جعبه یا کارتن به وجود می‌آورد و به همین دلیل تحت هیچ شرایطی نور را بازتاب نمی‌دهد. از این نوع لمینت معمولا برای ساخت جعبه‌های بسته بندی لوکس، کارت ویزیت، بروشور و… استفاده می‌شود.

لمینت براق:

لمینت براق نیز همان‌طور که از نامش پیداست، پوششی براق بر روی کارتن یا جعبه به وجود می‌آورد و به همین دلیل توجه مصرف کننده را به راحتی به خود جلب می‌کند. این نوع لمینت به دلیل بازتاب نور باعث افزایش درخشندگی سطح چاپی می‌شود.

لمینت مخملی:

این نوع لمینت بسیار خاص و منحصر به فرد می‌باشد، به همین دلیل یک بسته بندی عالی را برای محصولات به همراه دارد و در واقع می‌توان گفت این نوع بسته بندی، تاثیر گذاری بیشتری نسبت به سایر بسته‌ها بر روی ذهن مشتری دارد.

لمینت ضد خش:

این نوع لمینت به عنوان یک محافظ برروی لمینت مات مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از ایجاد خط و خش و ضربه در محصول جلوگیری کند.

 

انواع کارتن یا جعبه لمینتی کدامند؟

از انواع کارتن یا جعبه لمینتی می‌توان به جعبه‌های لمینتی سینگل فیس، جعبه لمینتی ۵لا و جعبه لمینتی ۳لا اشاره کرد که در ادامه به توضیح مختصری از هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت:

جعبه‌های لمینتی سینگل فیس:

این نوع جعبه لمینتی در انواع مختلف ای فلوت، بی فلوت و سی فلوت ساخته می‌شود. این نوع جعبه‌ها از دو لایه فلوتینگ و فیس ساخته می‌شوند و یک لایه چاپ شده هم بر روی لایه فلوتینگ لمینت می‌شود.

جعبه لمینتی ۵ لایه:

دراین نوع جعبه‌های لمینتی  ۲لایه فلوتینگ و ۳لایه فیس در میان آن‌ها وجود دارد و لایه چاپی هم بر روی آخرین فیس لمینت می‌شود، لازم به ذکر است فلوتینگ به کار رفته در این نوع جعبه نیز متفاوت است.

جعبه لمینتی ۳ لایه:

این نوع جعبه هم در انواع مختلف فلوت ای، بی، سی و گاها آ فلوت ساخته می‌شود. در این نوع جعبه لمینتی هم یک لایه فلوتینگ و دو لایه فیس در دو طرف آن وجود دارد و سطح چاپی نیز بر روی یکی از آن فیس‌ها لمینت خواهد شد.

 

(فلوتینگ: لایه محکم و ضخیم است که در تولید کارتن به کار می‌رود در واقع می‌توان گفت مقوای کنگره‌ای که در تولید کارتن به کار می‌رود همان فلوتینگ است)

 

معایب و مزایای کارتن لمینتی کدامند؟

مزایای کارتن‌های لمینتی:

  • مقاومت و استحکام بالا
  • کیفیت چاپ بالاتر
  • لوکس‌تر و شکیل‌تر بودن نبست به کارتن معمولی
  • تاثیر مثبت در بازاریابی و فروش محصولات
  • حمل و نقل آسان‌تر

 

معایب کارتن‌های لمینتی:

  • زمان‌بر بودن تولید کارتن لمینتی
  • هزینه بیشتر نسبت به کارتن معمولی

 

تفاوت کارتن لمینتی با کارتن معمولی در چیست؟

در تولید کارتن لمینتی تولید کننده باید مراحل چاپ و کارتن سازی را به صورت جداگانه انجام دهد. مراحل تولید جعبه و کارتن لمینتی به این صورت است که تولید کننده ابتدا باید طرح مورد نظر را بر روی مقوا توسط ماشین چاپ افست چاپ کند و در مرحله بعدی اقدام به لمینت چاپ شده روی ورق کارتن می‌نماید و سپس وارد مرحله ساخت کارتن لمینتی می‌شود در حالیکه برای تولید کارتن یا جعبه معمولی دستگاه چاپ فلکسو همزمان با مراحل کارتن سازی (دایکات و لب‌چسب) اقدام به چاپ طرح روی ورق کارتن می‌نماید و به همین دلیل چاپ آن از کیفیت پایین‌‌تری نسبت به چاپ کارتن لمینتی برخوردار است. لازم به ذکر است که فرآیند لمینت در ساخت کارتن معمولی از فرآیند تولید حذف شده است در واقع می‌توان گفت چاپ فلسکو در مقایسه با چاپ لمینتی از کیفیت پایین‌تری برخوردار است.

 

مصارف کارتن لمینتی چیست؟

بسیاری از تولید کنندگان و فروشندگان برای متمایز ساختن بسته‌بندی‌های خود و جهت بالابردن قدرتِ رقابت برندِ خود از کارتن‌های لمینتی استفاده می‌کنند که برخی از مصارف کارتن‌های لمینتی عبارتند از:

لوازم خانگی، قطعات خودرو، ظروف چینی و بلور، لوازم آرایشی و بهداشتی، کارتن میوه‌های صادراتی، کارتن مادر خرما، جعبه لامپ و…

 

مراحل تولید کارتن‌های لمینتی کدام‌اند؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد تولید کارتن‌های لمینتی برخلاف کارتن‌های معمولی در چند مرحله صورت می‌گیرد که این مراحل عبارتند از:

مرحله اول: طراحی طرح چاپی بر روی کارتن

مرحله دوم: طراحی خط تیغ

مرحله سوم: ساخت قالب کارتن

مرحله چهارم: گرفتن زینک

مرحله پنجم: چاپ پوستر (معمولا روی مقوای ۱۸۰ گرم پشت طوسی یا مقوای گلاسه انجام می‌شود)

مرحله ششم: درصورت نیاز بر روی چاپ سلفون کشیده می‌شود

مرحله هفتم: انجام دادن عملیات لمینت

مرحله هشتم: تیغ زدن و دایکات کارتن

مرحله نهم: لب چسب یا منگنه کردن کارتن

مرحله دهم: بسته بندی

و در آخرین مرحله ارسال بسته بندی صورت می‌گیرد.

 

ماشین آلات مورد نیاز برای تولید کارتن‌های لمینتی کدام‌اند؟

همان‌طور که می‌دانید برای ساخت و تولید هر نوع کارتن بسته بندی به تعدادی ماشین آلات متناسب با نیاز تولید کننده لازم است که در ادامه می‌خواهیم ماشین آلاتی که برای تولید کارتن‌های لمینتی به آن‌ها نیاز داریم را معرفی کنیم:

دستگاه لیتوگرافی پلیت ستر لارج فرمت

دستگاه چاپ افست پنج رنگ لارج فرمت

دستگاه سلفون کشی سایز بزرگ

دستگاه لمینت

دستگاه دایکات

لب چسب

منگنه

شیرینگ

تسمه کش

 

قیمت کارتن لمینتی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت کارتن لمینتی نسبت به کارتن‌های معمولی بیشتر است و به عواملی مانند: وزن کارتن، نوع کاغذ، ابعاد کارتن، نوع فلوت که در هنگام تولید از آن استفاده می‌شود، بستگی دارد.

 

شرکت کارتن سازی مسعود یکی از برترین تولید کنندگان انواع کارتن و جعبه از جمله کارتن‌های لمینتی در کشور عزیزمان ایران می‌باشد. شما می‌توانید برای گرفتن مشاوره در خصوص انتخاب نوع بسته بندی محصول خود از سراسر ایران با کارشناسان ما بصورت رایگان در ارتباط بوده و با خیال راحت سفارش خود را ثبت کنید و بهترین، به‌صرفه‌ترین و مقاوم‌ترین کارتن یا جعبه بسته بندی را در هر کجای ایران که هستید دریافت کنید.

مقالات مرتبط
فهرست خدمات کارتن مسعود

طراحی، چاپ و جعبه سازی، کارتن سازی و کارتن پلاست