• خانه
  • وبلاگ
  • برای بسته بندی، کارتن مقوایی بهتر است یا کارتن پلاست؟
کارتن پلاست یا کارتن مقوایی
وبلاگ, آموزشی

برای بسته بندی، کارتن مقوایی بهتر است یا کارتن پلاست؟

5/5 - (5 امتیاز)
  • 465 بازدید
فاطمه نوری ۱۴۰۲/۰۲/۱۱

برای بسته بندی استفاده از کارتن پلاست مناسب‌تر است یا کارتن مقوایی؟

 

کارتن در بسته بندی کاربردهای زیادی دارد برای مثال در اسباب کشی برای بسته بندی کردن لوازم، جابجایی و حمل لوازم، برای انبار کردن وسایل و لوازم اضافی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا کارتن‌ها و جعبه‌های پلاستیکی نسبت به سایر جنس مورد استفاده بیشتری قرار می‌گیرند که هرکدام از آن‌ها مزایا و معایبی دارند که ما در این مقاله از شرکت کارتن سازی مسعود می‌خواهیم مزایا و معایب کارتن‌ها و جعبه‌های پلاستیکی و مقوایی را مورد بررسی قرار داده و بگوییم جعبه کارتن مقوایی مناسب است یا جعبه پلاستیکی یا همان کارتن پلاست؟

شما کاربران عزیز بعد از خواندن این مقاله می‌توانید متناسب با نقاط ضعف و قوت، مناسب‌ترین بسته بندی را برای محصولات خود انتخاب کنید.

کارتن پلاست یا کارتن مقوایی

مزایای چعبه‌ها و کارتن‌های مقوایی

جعبه‌های کارتنی دارای مزایایی هستند که عبارتند از:

قیمت مناسب و به صرفه

می‌دانیم که قیمت کارتن مقوایی نسبت به کارتن پلاستیکی ارزان‌تر است، بنابراین این ویژگی جعبه‌های مقوایی را برای جابجایی‌های انبوه مناسب کرده است. همچنین در مصارف خانگی برای جابجایی و انبار کردن وسایل استفاده از جعبه‌های و کارتن‌های مقوایی مناسب‌تر و به‌صرفه‌تر است.

چاپ و علامت گذاری آسان

می‌دانیم که مواد اصلی جعبه‌های کارتنی کاغذ می‌باشد بنابراین چاپ بر روی آن‌ها زحمت زیادی ندارد. بنابراین تولید کنندگان محصولات انبوه براحتی می‌توانند لوگو و اطلاعات محصولات خود را بر روی کارتن چاپ کنند و تنوعی از طرح و رنگ را برای بسته بندی محصولات خود استفاده کنند.

همچنین چاپ علامت بر روی کارتن و جعبه در انبار کردن موجب ساماندهی وسایل می‌شود و باز و بسته کردن وسایل، سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌شود.

در دسترس بودن

تقریبا در همه شهرها و همه مناطق کشور، کارتن مقوایی در دسترس می‌باشد و اهمیتی ندارد که به چه تعداد جعبه مقوایی احتیاج دارید، جعبه کارتنی همیشه در دسترس شما است.

قابل بازیافت و تجزیه پذیر

یکی از مزیت‌های مهم جعبه‌های کارتنی قابل بازیافت و تجزیه پذیر بودن آن‌ها است، یعنی می‌توان آن را برای مصارف دیگر بکار گرفت. کارتن مقوایی خیلی زودتر از کارتن پلاستیکی بازیافت می‌شود و مورد مصرف مجدد قرار می‌گیرد.

دوام و مقاومت کمتر

کارتن مقوایی به راحتی خم می‌شود، گرچه برای بسته بندی محصولات انبوه یک لایه ضد آب روی کارتن مقوایی قرار می‌گیرد اما هم‌چنان مقاومت کمتری در برابر رطوبت و آب دارد، بنابراین طبیعی است که کارتن مقوایی مقاومت کمتری نسبت به کارتن پلاستیکی در برابر رطوبت و آب داشته باشد، پس اگر محل نگهداری محصولات شما مرطوب است یا در معرض خیسی قرار دارد، کارتن‌های مقوایی گزینه مناسبی برای بسته بندی محصولات شما نمی‌باشند.

 

مزایای جعبه‌های پلاستیکی

در ادامه این مقاله از شرکت کارتن سازی مسعود می‌خواهیم شما را با مزایا و معایب جعبه‌های پلاستیکی یا کارتن پلاست آشنا کنیم.

جعبه پلاستیکی یا کارتن پلاست نیز دارای مزایایی می‌باشد که عبارتند از:

قابلیت استفاده مجدد

از کارتن پلاست یا جعبه‌های پلاستیکی می‌توان بارها و بارها استفاده کرد، به این معنی که بعد از یک بار استفاده نباید آن‌ها را دور بیاندازید و می‌توانید برای مصارف دیگر نیز از آنها استفاده کنید.

مقاومت بالا در برابر نفود آب و حشرات

کارتن‌های پلاستیکی مقاومت بسیار بیشتری نسبت به کارتن‌های مقوایی دارند، بنابراین محتوای بسته بندی شده در کارتن پلاست از رطوبت، کثیفی و حشرات خزنده در امان هستند. با این حال می‌توان گفت اگر درب جعبه پلاستیکی بدرستی بسته و محکم شوند محصول بسته بندی شده تا سال‌ها امکان نگهداری را خواهد داشت.

 

معایب کارتن پلاست یا جعبه‌های پلاستیکی

قمیت بالا

قیمت کارتن پلاستیکی نسبت به کارتن‌های مقوایی بیشتر است که این موضوع برای تولیدکنندگان محصولات انبوه بسیار چشم‌گیر و مهم است.

مخرب محیط زیست

کارتن پلاست‌ها برخلاف کارتن‌های مقوایی مخرب محیط زیست هستند، زیرا جنس جعبه‌های پلاستیکی طوری است که زمان زیادی برای تجزیه و بازیافت آن‌ها لازم است.

گروه کارتن سازی مسعود با بیش از چهار دهه فعالیت در زمینه تولید: کارتن مقوایی، کارتن لمینتی، کارتن دایکاتی و ساخت کارتن‌های سه لایه و پنج لایه با مجهز بودن به بروزترین دستگاه‌ها در زمینه چاپ و بسته بندی و برخوداری از پرسنل مجرب و با سابقه در زمینه تولید کارتن و جعبه، سعادت خدمت‌گزاری در زمینه تولید را دارا می‌باشد.

شما تولیدکنندگان عزیز می‌توانید از هر کجای کشور که هستید برای بسته بندی محصولات خود با مشاورین گروه کارتن سازی مسعود در ارتباط باشید تا متناسب با نیاز خود، مناسب‌ترین نوع بسته بندی را در هر تعدادی با مناسب‌ترین قیمت سفارش دهید و در کمترین زمان در شهر خود دریافت کنید.

مقالات مرتبط
فهرست خدمات کارتن مسعود

طراحی، چاپ و جعبه سازی، کارتن سازی و کارتن پلاست