انواع چاپ برای بسته بندی
وبلاگ, آموزشی

اهمیت چاپ در بسته بندی و انواع چاپ

5/5 - (5 امتیاز)
 • 144 بازدید
سمانه نوری ۱۴۰۲/۰۷/۱۷

یکی از مراحل مهم تولید کارتن و محصولات بسته‌بندی، چاپ بر روی آن‌ها می‌باشد که نقش بسیار مهمی در جلب مشتری و حضور چشم‌گیر در بازار رقابتی آن محصول دارد. امروزه چاپ بر روی محصولات بسته‌بندی، گسترش چشمگیری یافته‌است که می‌توان برای ایجاد انواع طرح‌ها، متن‌ها، الگوها و… از روش‌های متنوعی برای چاپ استفاده نمود.

 

در این بخش از وبلاگ مسعود کارتن به بیان اهمیت چاپ بر روی محصولات بسته‌بندی می‌پردازیم.

چاپ بسته بندی

اولین چیزی که در نگاه به یک جعبه بسته‌بندی باعث جلب توجه مشتری می‌شود، داشتن ظاهر و چاپ در خور محصول تولیدی درون جعبه می‌باشد. چاپ برای محصولات درست مانند یک لباس است که بیانگر ارزش و اهمیت محصول است. بسته بندی مناسب باعث دیده شدن محصول می‌شود.

 

اهمیت دادن به چاپ، و تلاش برای ارتقا کیفیت آن بر روی محصولات با استفاده از روش‌ها و دستگاه‌های پیشرفته چاپ، می‌تواند عاملی برای برتری و پیروزی بر سایر رقبا و حضور درخشان در بازار را هدف قرار دهد. بدیهی است که هر چه چاپ بهتر و با کیفیت‌تر صورت گیرد، تاثیر بسزایی بر روی مشتریان و جلب نظر آنها را به همراه خواهد داشت.

 

بر روی محصولات بسته بندی می‌توان اطلاعاتی نظیر تاریخ تولید و انقضا، قیمت و تمامی اطلاعات که مورد نیاز مشتری می‌باشد را درج نمود.

 

ایجاد یک چاپ با کیفیت به عملیات تدارک کار پیش از چاپ، مانند فرآیند چاپ، مشخصات فنی ماشین چاپ و مواد‌اولیه به کار رفته برای چاپ بستگی دارد. داشتن یک چاپ تک رنگ، چند رنگ، به همراه تصاویر، متن و… از طریق عواملی همچون رنگ آمیزی، بازتولید ساختارهای ظریف، محدوده ارزش‌های تونالیته، دقت قرارگیری رنگ‌ها بر روی یکدیگر، مشخصات سطحی که تصاویر بر روی آن چاپ می‌شود و همچنین بی عیب بودن کاغذ تعیین می‌گردد.

 

در رابطه با رنگ، باید یادآور شد که رنگ به خودی خود وجود ندارد. تمامی رنگ‌ها به واسطه نور، رنگی مشخص را بازتاب می‌کنند. سه نور اصلی قرمز، آبی و سبز هستند که با نام رنگ‌های اولیه شناخته شده‌اند. ترکیبات ناشی از سه نور اصلی، باعث بوجود آمدن رنگ‌های قابل تشخیص برای انسان می‌شوند. رنگ هر شی ناشی از جذب کلیه نورهای رنگی و انعکاس رنگی از نور است که همان رنگ شی می‌باشد.

برای فهم بیشتر به این مثال توجه داشته باشید:

یک شی قرمز رنگ تمام رنگ‌های نور را جذب می‌نماید و تنها نور قرمز را به چشم بیننده بازتاب کرده و قابل تشخیص نشان می‌دهد.

 

در فرآیند چاپ باید به تمامی مراحل، مشخصات و جزئیات آن به طور دقیق و مهندسی نظارت داشت تا محصولی با چاپ خلاقانه تولید و به دست مشتری برسد. در رابطه با رنگ و انعکاس نور، جزئیات بسیاری وجود دارد که ما تنها بخش ناچیزی از آن را برای شما شرح دادیم.

 

اهمیت چاپ در بسته بندی

همه ما می‌دانیم که بسته‌بندی برای محافظت از محصول می‌باشد و باید طراحی آن به گونه‌ای باشد که کمترین آسیب را به محصول بسته‌بندی شده وارد نماید. ایجاد بسته‌بندی با کیفیت به عوامل بسیاری بستگی دارد که چاپ نیز یکی از عوامل موثر و دخیل در این جریان می‌باشد.

برای مثال برخی از محصولات به نور خورشید حساس هستند و در این مواقع جنس و کیفیت رنگ در چاپ می‌تواند نقش حفاظتی را برای محصول داشته باشد.

برای بیان اهمیت چاپ در بسته بندی میتوانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

 • محافظت
 • ارزش آفرینی
 • منحصر به فرد بودن
 • مشخص نمودن ماهیت محصول
 • حفظ اصالت و جایگاه

 

توجه داشته باشید اگر کیفیت چاپ در محصولی پایین باشد، امتیاز منفی برای محصول تلقی می‌شود و باعث از دست دادن بازار و رضایت مشتریان می‌گردد.

انواع چاپ

اهمیت اطلاعات چاپ شده بر روی بسته بندی

یکی از کارهای مهمی که می‌توان از طریق چاپ انجام داد، درج اطلاعات بر روی محصول می‌باشد که از این طریق ارزش کار و کالا را می‌توان به مصرف‌کنندگان انتقال داد که همین امر باعث تمایز محصول نسبت به سایر محصولات و رقبا خواهد شد. چاپ اطلاعات مورد نیاز مشتری بر روی محصول، می‌تواند پلی برای برقراری ارتباط با مصرف‌کنندگان باشد.

بر روی بسته‌بندی محصول می‌توان موارد زیر را درج نمود تا مصرف‌کننده با محصول بیشتر آشنا شود:

 • تاریخ انقضا و تولید
 • قیمت گذاری
 • دستورالعمل های محصول
 • هشدارهای مربوط به محصول
 • شناسایی محصول
 • بازاریابی

 

کیفیت چاپ بالا، هزینه کم

در تمامی کشورهای پیشرفته برای چاپ و بسته‌بندی اهمیت بسیاری قائل هستند و معتقدند که این صنعت بسیار پرسود می‌باشد و بدین منظور سرمایه‌ی بسیار انبوهی را برای تأمین ابزار چاپ اختصاص داده‌اند و با استفاده از ماشین‌آلات پیشرفته و درجه یک در این صنعت توانسته‌اند موفقیت‌های بسیاری را کسب نمایند. همین حضور چشمگیر ماشین‌آلات علاوه بر کمک به اقتصاد جامعه، باعث کاهش هزینه چاپ و بسته‌بندی نیز می‌شود.

این در حالیست که در کشور ما در صنعت چاپ، ضعف وجوددارد و بدلیل کمبود ماشین‌آلات حرفه‌ای محصولات بسته‌بندی با قیمت بالا به بازار عرضه می‌شوند.

 

اما برای کاهش هزینه ها می‌توان از روش‌های چاپ کم هزینه و مقرون به صرفه استفاده نمود که انتخاب روش چاپ مناسب نیز به عوامل بسیاری وابسته می‌باشد که نباید از آنها غافل شد.

 

روش‌های چاپ

دستگاه چاپ

امروزه با گشترش صنعت چاپ و دستگاه‌های چاپ در صنعت کارتن سازی، می‌توان از روش‌های متفاوتی برای انواع چاپ استفاده نمود. در ادامه به صورت متخصر روش‌های چاپ را معرفی می‌نماییم تا شما بازدیدکنندگان گرامی بیشتر با این صنعت آشنا شوید:

 

چاپ افست

از جمله روش‌های رایج چاپ انبوه، می‌توان به چاپ افست یا لیتوگرافی اشاره کرد. با وجود کیفیت و دقت بالا از هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌های چاپ برخوردار است که می‌توان در تولیدات تیراژ بالا از آن استفاده نمود. این روش چاپ برای محصولات تعداد بالا، مناسب بوده و سرعت چاپ در آن بسیار زیاد است. از این نوع چاپ می‌توان بر روی تمامی صفحات اعم از پارچه، چرم، کاغذ، چوب و پلاستیک استفاده کرد که یکی از مهم‌ترین مزایای آن به شمار می‌رود.

 

چاپ هلیوگراور

این روش از نظر هزینه، بالاتر از انواع دیگر است کیفیت آن نیز مشابه چاپ افست است. دلیل گران بودن این نوع چاپ روی بسته‌بندی به مراحل آماده‌سازی آن برمی‌گردد. سرعت بالا، کیفیت پخش جوهر ثابت و بالا، زمان بسیار سریع در چاپ از  مزایا این روش چاپ محسوب می‌شود.

 

چاپ فلکسو

چاپ فلکسو یک روش چاپی ساده است که در آن سیستم مرکب دان استفاده شده است. این نوع چاپ مانند چاپ افست برای کارهای تیراژ بالا مناسب است. چاپ فلکسو در دو نوع تک رنگ و چند رنگ ساخته می‌شود که نمونه چند رنگ قابلیت چاپ بیش از شش رنگ را دارا می‌باشد.

 

چاپ سیلک اسکرین

در مقایسه با سایر روش‌های چاپ، دوام و پایداری رنگ در چاپ اسکرین بسیار بالاست. به دلیل استفاده از حجم بالای جوهر، رنگ در این روش چاپی بسیار واضح و پر است. در چاپ های طولانی مدت مقرون به صرفه است.

 

در این مقاله سعی‌مان بر آن بود تا شما را با اهمیت چاپ بر روی محصولات بسته بندی آشنا سازیم تا بتوانید بسته بندی در خور محصولات خود را انتخاب و خریداری نمایید.

 

برای برقراری ارتباط با تیم پشتیبانی و مشاوره شرکت مسعود کارتن، میتوانید از صفحه تماس با ما استفاده نمایید.

مقالات مرتبط
فهرست خدمات کارتن مسعود

طراحی، چاپ و جعبه سازی، کارتن سازی و کارتن پلاست